KAYBETTİYSE EĞER…

uHJiaBK-360

‘Futbol, ezilen halkların mutluluğudur.’

Afrika’nın efsane isimlerinden biri George Weah söylemişti bunu. Afrika’da futbolun anlamını anlatmaya çalışıyordu. Daha önceki yazımda benim de Güney Amerika ve 3. Dünya ülkeleri için söylemeye çalıştığım şeydi bu. Kendilerini var edebildikleri en önemli platformlardı çünkü sahalar.

Kendilerini ıspatlardıkları, mutlu oldukları yer olduğu gibi, aynı zamanda aşağılandıkları, kaybettiklerinde karalar bağladıkları ortamlar. Futbol, tartışmasız güçlü bir büyü.

8 Temmuz akşamı oynanan Brezilya – Almanya maçı da bu konuda iyi bir örnekti. Almanya’nın neredeyse yüzyıllardır süregelen istikrarını kutlamayı bir yana bırakıyorum. Ancak bir gerçek var ki; bu güce karşı, 90 dakika boyunca boyun eğmek zorunda kalan Brezilya halkı hezimetle sarsıldı. 7 gol onlar için üst üste gelen hançer yaraları gibi oldu. Tüm bölgelerden gelen taraftar fotoğrafları da bunu ıspatlar şekilde.

628x471-1

Iyi oynamak ya da başarısız bir savunma yapmaktan ötesi, taraftarlar Brezilya’lı futbolcuların yürekleriyle oynamadıklarını düşünüyor. Üstelik bu başarısızlık ülkedeki ekonomik sıkıntılara karşı tepkileri de yeniden diriltmeye başlıyor gibi de görünüyor. Almanya’nın her alanda kazanmasının en önemli nedenlerinden biri olan bu durum, tüm futbolu kurtuluş gibi gören ülkeler için iyi bir örnek. En başarılı olup, kibirli olmamayı başardığında herşey çok daha yolunda gidiyor elbette. Alman futbolcuların 1 saniye bile şımarıklığın menziline girmediklerini gözden kaçırmamak gerek. Ancak ard arda gelen başarılar, ev sahipliği, seyirci üstünlüğü Brezilya için aynı etkiyi yapmamış. Kibirle gözleri kararan bir takımın, rüyadan uyandırılmasına şahit olduk dün akşam.

Bu yenilgi bir çok açıdan, takım olmanın ne demek olduğunu gösterdi görmek isteyenlere. Dört pasta ceza sahasına girmeyi başararak, bir makina gibi hala çalışan, ekolünü koruyan Almanya Milli Takımı’nın öğretileri çoktu. Bazen siz istersiniz, ama sahaya çıkan temsilcileriniz sizin kadar tutkulu değildir. Almanya’nın yüzyıldır yaşamadığı sıkıntılardan birisi bu. Kısacası Almanya’nın neden etkili olduğunu, ekollerini taklit eden takımların bile aynı derece de neden başarılı olamadığını, istikrarın neler yüzünden gelmediğinin özetiydi maç.

Yani kaybettiyse eğer… Brezilya bir bütün, tümün parçaları olamadığı için kaybetti.

Alabilen aldı…

Alamayanlar için yenilgiler gelene kadar, büyü devam ediyor…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s