NE BİRİ YABANCI MI DEDİ?

   tff-logo-41150_501

     Bu, bundan iki sene önce bir programda reklam arasında, bir futbolcuyla yaşadığım bir anıyla çok uyuşuyor. Demişti ki, ”siz yabancıları ne sanıyorsunuz? Adamlar bizden daha çok borusunu öttürüyor, sahaya çıkıp gol atıp show yapıyor, siz de bunu yiyorsunuz. Soyunma odasındaki tavırlarını bir görseniz.”

Buna karşılık veremesem de kendi içimden futbolun gol atmak dışında bir amacını olması gerçekten gerekli mi zaten diye düşünüyordum. Ya da soyunma odasındaki bu durumlar neden beni ilgilendirmeliydi?


  Kabul edelim  ki Türk futbolcusu kompleksten  midir, yetersiz hissetmesinden midir bilinmez ”yabancı” futbolcuları pek sevmez. Hatta belli gruplaşmalar halinde bazı takımlarda dışlama olayları da gerçekleşir. Bunun en büyük sebeblerinden biri Türk futbolcuların yerinin sağlamda olmasındandır. Onlarla çalışıp, başarmaya bile tenezzül etmezler. Onlar için yabancı futbolcuların gösterdiği ‘mücadele’ tamamen show amaçlıdır. Maçı kazandırması önemli mi canım!


   Yabancı sınırlaması Avrupa futbolunda uzun zamandır olmayan bir şey. Çoğu ligde bu konuşulmuyor bile. Çünkü futbol globaldir. Milli bir bütünlük bekleyemezsiniz. Özellikle yeni dönem dünya düzeninde en çok küreselleşen olgulardan biri ”futbol” olmuşken. Bu dünya farklı, Milli Takım gibi düşünmemek gerekli, keza bu sürecin Milli Takım içinde avantajlı olacağını düşünüyorum.


Öncelikle size yeni çıkan yabancı kurallarının minik bir bilgisini aktarayım; 

– Takımlar 14 yabancı, 14 yerli oyuncu kadroada bulundurabilecekler.

– İstenilirse sahadaki 11 kişi de bu 14 kişi yabancı kontejyanından kullanılabilir.

– Kadroda 1 alt yapıdan gelen oyuncu zorunluluğu da bulunuyor.

– Başka ülkelerde Milli forma giyen göçmen futbolcular da yabancı kontejyanında yer alacak. (Örneğin; Veli Kavak vb.)


Kazandıracakları neler olabilir peki;


   Öncelikle ilk paragrafta söylemek istediğim gibi, yerli futbolcuların, yabancı futbolcularla iş birliği yapmak zorunda olmaları belki de onlarla çalışmaya alışmalarına kapı açacaktır. 

  

   Tabii ki en önemli avantajı lig kalitesini yüksetmesi olacaktır. Yabancı futbolcuların oyun güçleri de yüksek olur, takımlar da bunu takiben yetenekli yabancıları alabilirlerse, lig çok daha keyifli olacaktır. Bu Yerli futbolcuların da mücadele etmesine neden oluşturacak bir durumdur. Herkesin forma almak için terlemesi önemlidir. Türk futbolunun kötü olmasının sebeblerinden birisi; yerli futbolcunun çalıştığı kadarını yeterli görüp, rekabet ortamında bulunmaması. Bu durum şimdi çok iyi bir düzene erişebilir. 

   Tükiye’de zaten uzun zamandır olan ”lig kalitesi” sorunu artık tam anlamıyla tavan yapmış durumda. Ben, şahsen bu kararın özellikle bu mevcut durum nedeniyle alındığını düşünüyorum. Aniden değişen bu durum inanın bana lig kalitesinde çok yüksek farklılıklara neden olacak. 


    Bu rekabet ortamı Milli Takım’da oynayan yerli futbolcularımız içinde bir güç gösterisi ortamı olacağından, çalışmaya itecek, bu  da performans olarak kırmızı-beyaz formaya da yansıyacaktır diye düşünüyorum. Aynı şekilde sadece yabancı futbolcuların oynama arzusunu değil, yerlilerin de çabasını niahyetinde göreceğiz. Belki şu göbekli, akşam kebap yemiş, antrenmana geç kalmış stilindeki futbolculardan da biraz biraz kurtuluruz diye küçük de olsa bir umut var içimde. 

   

   Her ne olursa olsun bu, sporcu disiplinine daha çok eğilen yerli futbolcular ve kaliteli yabancı futbolcuların birliğiyle harika maçlar bizi bekler. Bir sezonu boşuna harcamış zavallı bir lig var zaten ortada. Toparlanmaya başlamasını görmek için hepimiz sabırsızlanıyoruz. Umarım bu iyi bir adım olmuştur. Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s