Beckham Kim Sorusunun, On Milyon Cevabı

 

Futbolda onlarca kahraman, her dönem milyonların sevgisini kazanan, yep yeni karakterler vardır. Messi, Ibrahimovic, Bale, Neymar, Ronaldo, Drogba bunlardan sadece bazıları.

Sürekli bahsedilen biri olmak zor olduğu gibi, bahsedilen isimlerin mütemadiyen ‘sevilen’ olması da o derece zordur. Bazı karakterleri karşı koyamadan seversiniz. Bazılarını ise sevmekte zorlanırsınız. Ya da arada kalırsınız, gözlemeye devam edersiniz. İşte bu süreçlerin hepsini birden yaşayan nadir futbolculardan biri de İngiliz efsanelerden biri olan David Beckham’dır.

Onun futbol anlamında neler ifade ettiğini hemen hemen herkes bilir. O yeşil saha üzerinde yürüyen bir ikon kütüphanesi olmakla kalmamış, duran top tanrısı ve kontrollü vuruşların vaz geçilmesi efendisi olarak da hayatımızda yer etmişti. İstikrarlı, Ferguson keşiflerinden Beckham, aynı zamada Şampiyonlar liginde top 100’e girmeyi başaran ilk İngiliz olarak da göz kamaştırır. O, aksanıyla milyonları hayran halde kendisini izlemeye zorlayan 9 puanlık bir aksiyon filmi gibidir. Bir de unutmadan eklemek gerek; Avrupa’da ilk golünü Galatasaray’a atması nedeniyle, bizim için ayrıca özeldir. Sarışın olmanın zor olduğu topraklarda doğmuş oldukları için erkekleri küfretmeye zorlayan bir diğer büyük sebeptir.

david-beckham-modern-essentials-2

Beckham’ın futbol kültüründeki yeri ayrı, popüler kültürdeki yeri apayrıdır. Özellikle moda konusunda çok tanınan ve takip edilen bir eş olmayı başaran Victoria ile evliliğinin gündemden gündeme koşuşu; onu her anlamda manşetlerden inmeyen bir adam haline getirmiştir. Ancak bu adamın tıpkı sporda olduğu gibi evliliktede istikrarlı ve disiplinli oluşu, örnek bir aile kurmayı başarmış olmasını sağlamıştır. Bu yönüyle kitaplara konu olabilecek bir başarıyı elde etmiştir çünkü, içinde yer aldıkları ışıklar dünyasında bu çok sık rastlanan bir durum değildir.

David Beckhem popüler olma konusunda belki de gelmiş geçmiş en istikrarlı isimlerden biri. 75 doğumlu futbolcunun zamanında PSG’ye gözü kapalı alınmasının sebeblerinden birisi de budur. Futbol kalitesi tartışılmaz ama belli bir yaştan sonra, özellikle Amerika liginden sonra Avrupa’ya dönüşünüzün olması, sağlayacağınız ‘imaj’ artısına da bakar kuşkusuz. Bu sınavı şüpheye yer bırakmadan geçebilecek nadir isimlerden birisi de asil Beckham’dır.

Moda ikonluğu, David Beckham hala futboldayken böyle süre dursun, emekli olduğundan beri bu konuda daha çok çalışabildiği için başarısı gözden kaçmayacak kadar çok artmaya başladı. Bu döneme kadar onlarca büyük markanın yüzü olmuş, bizi daldan dala, hikayeden hikayeye sürüklemiştir. Ama son kampanya hem bir markanın yaptığı en iyi anlaşma, hem de futbolu bıraktıktan sonra bile hala ayakta kaldığını kesintisiz bağırabilen bir adamın farklı bir dalda şampiyonluğudur.

Markanın yaptığı bu kampanyada verilmek istenilen mesaj; ‘benim günlük hayatımda gerçekten severek ve rahat olarak giydiğim, benim zevkimi içeren bir kolleksiyondan oluşuyor.’ David Beckham’a bu cümleyi söylettiğiniz de etrafta kontrol edemediğiniz bir rüzgar ayaklanır. ‘Onun gibi’ olmak isteyen milyonlarca insan size odaklanır. Yapabileceğiniz, en kudretli etkilerden birini yaratırsınız. Onun gücü, markanın gücü olmayı ilk kez başarmıyor. Bundan öncede aynı şekilde olmuştur. Beckham’ın jedi ruhu herkesi diriltmeyi başarmıştır. Bence herhangi bir çorap markasına bile aynı kampanyayı uygulasanız, Beckham’ın etkisi aynı olabilirdi. Bu konuda dünya da benimle aynı düşünüyor muhtemelen.

modern_essentials_selected_by_db_4

Son reklamıyla ilgili de moda degisi Vogue’da çıkan yazı şuydu ‘Beckham her yönüyle bizi büyülemeye devam ediyor. Onu şimdi de reklamda oyunculuğuyla görüyoruz. Başarılı olmuş mu? Bizce kusursuz.’

Beckham giyim markasının reklamında oldukça esprili bir senaryoda yer alıyor. Onun biyografisinin filme çekilmesi konusu üzerinden, onu canlandıracak oyuncunun biraz kısa, biraz da siyahi olan bir oyuncu olduğu söyleniyor. Menajerinden bu haberi alan Beckham’ın şaşkınlığı ve onu tanımak için dibinden ayrılmayan bu oyuncunun, onu taklit edişinin sürecini izliyoruz. Esprili, akılda kalıcı ve kesinlikle büyüleyici. Yukarıdaki yazıyı yazan Vogue editörleri baştan aşağı haklı.

Yapılan onca araştırmada en seksi ve en çok ilgi çeken erkekler listesinde her döneminde ilk 10 da kalmayı başarmıştır. Onun bu istikrarı sadece sarı kaşı, mavi gözünden değil elbette. Çok başarılı bir PR, düzenli bir hayat tarzı, disiplin ve doğru anlaşmaları her zaman yakalayabilecek bir kaç menajere de bağlı. Hatta bu başarının büyük bir kısmı da bu ekiplerin, bir bütün olarak taklit edilemeyecek boyutta başarılı olmuş olmalarına bağlıdır.

Onunla ilgili onlarca haberi hergün gazetelerde, moda dergilerinde, sosyal medyada görebilirsiniz. Her zaman ‘baba olmak için doğmuş’ mesajlı yazıları okuyarak, ailesine düşkünlüğü konusunda farkındalık halkasına dahil olursunuz. Eskiden beri futbola aşık olduğunu ve futboldan kopmanın ondaki kötü hissi görebilirsiniz. Üstelik bazen de şöyle der ‘her zaman sahada olmak muhteşem bir hisdi ama aynı zamanda tribünden maç izleme zevkinin nasıl bir şey olduğunu da merak etmişimdir. Işte bu şansı şuan oğullarım bana veriyor. Onlarda Arsenal alt yapısında futbol hayatlarına başlıyorlar.’ Bundan sonraki nesillere yeni Beckham’ların geliyor olması güzel ancak bizim için belki de en önemli şey, futbol aşkının boşluğunu şuan nasıl dolduruyor olduğu. Futbol oynarken sezon boyunca gündemde kalmak kolay. Ancak işinizi bıraktığınızda, hala merdivenlerin en yüksek noktasında yer almanız sizin doğru kararlarınıza, var olma arzunuza ve yaşama iç güdünüze bağlıdır. Kimse kusursuz değildir sözünü adeta yerden yere vuran bu adamı sevmeden yola devam etmek zor.

hm-modern-essentials-selected-by-david-beckham-autumn-fashion-2015-04.jpg

David Beckham’ın aurası hakkında bana, onun için ‘sahalarda süzülen asilzade, kendine güveni ve enerjisi herkesin onu sevmesini sağlıyor’ diyen Ferguson, ‘o bir fenomen, oyun tarzı, top sürüşü, her defasında kendisini aşmak için uğraşan bir yetenek’ diyen Zidane ve her fırsatta ‘o dünyanın en büyük futbol yıldızı’ diye hitap eden büyük gazetelerin editörleri de katılmaktan hiç çekinmiyor.

Önümüzdeki yıllarda en değerli markalar arasında yer almaya devam edecek bu adamın hayatında artık bir futbol yok. En azından doğrudan yok. Ancak biliyoruz ki o her zaman kendi yeşil sahamızda yer almaya devam edecek. Beckham’dan vazgeçemeye hiç birimizin hazır olduğunu sanmıyorum. Yanılıyor muyum?

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s